Kasprowy Wierch dla Narciarzy

Kasprowy Wierch

Jednym z najciekawszych dla narciarzy szczytów Tatr jest Kasprowy Wierch, sięgający 1987 m n.p.m. i położony w Tatrach Zachodnich, nieopodal granicy ze Słowacją. Znajduje się on w głównej grani Tatr, górując nad Doliną Bystrą i Wody Gąsienicowej po stronie polskie, a także Doliną Cichą, po stronie słowackiej. Nazwa tego szczytu (która uprzednio brzmiała – Kasprowa Czuba) pochodzi od nazwy hali położonej u jego podnóża, czyli Hali Kasprowej, a ta z kolei, zgodnie z legendami – od przezwiska właściciela – górala Kaspra.

Góra Kasprowy Wierch, pomimo położenia w części zbudowanej głównie ze skał osadowych, sama stworzona została ze skał krystalicznych. Podejście na Kasprowy Wierch nie jest trudne, a więc dostępne dla każdego turysty, poza jednym stromym stokiem, opadającym do Doliny Kasprowej. Szczyt ten stał się popularny wśród turystów już wiele lat temu. Stwierdzone jest, iż już w roku 1850 znajdowały się tam wydeptane ścieżki, prowadzące z dolin na szczyt. Stanowić on może idealne miejsce do wypadów w dalsze części Tatr, w jego pobliżu bowiem leżą Świnica, Giewont i Orla Perć. Pierwsze zaś, odnotowane wejścia zimowe na Kasprowy Wierch przypisane są K. Bachledzie i K. Potkańskiemu około 1890 roku.

Kasprowy Wierch - Narty, Wyciągi, Kolej na Kasprowy
Kasprowy Wierch - Narty, Wyciągi, Kolej na Kasprowy
Kasprowy Wierch - Narty, Wyciągi, Kolej na Kasprowy

Około dwadzieścia lat później szczyt Kasprowy Wierch stał się popularny także wśród narciarzy i snowboardzistów. Obecnie świetnie przygotowane trasy, a także bliskość górskich szczytów przyciąga mnóstwo wielbicieli białego szaleństwa. Dla narciarzy przygotowano w tym miejscu łącznie 14 kilometrów tras narciarskich na naturalnym śniegu, które dodatkowo posiadają homologację FIS do rozgrywania zawodów. Wszystkie przygotowane stoki na zboczach Kasprowego Wierchu są przeznaczone wyłącznie dla bardzo zaawansowanych narciarzy. Charakteryzuje je bowiem duża stromizna, mała szerokość i nieprzyjazne, górskie otoczenie, które sprawiają, że jazda na nartach może przybrać niejednokrotnie formę sportu ekstremalnego. W ramach tych tras poprowadzone są dwa zjazdy narciarskie: trasę Goryczkową i trasę Gąsienicową. Zainteresowanie tym miejscem wynika także z jego charakteru alpejskiego, czego nie można powiedzieć o żadnych innych trasach narciarskich w Polsce; a także z dobrych warunków, utrzymujących się dzięki wysokiemu położeniu nawet do maja. Dla ułatwienia turystom, na Kasprowy Wierch w kolejnych latach wybudowano trzy kolejki, jedną linową i dwie krzesełkowe.

Oprócz tych usprawnień komunikacyjnych, na Kasprowy Wierch dotrzeć można także pieszo, kilkoma wytyczonymi szlakami turystycznymi, wybierając warianty o różnym stopniu trudności. A są to: szlak zielony – prowadzący z Kuźnic przez Myślenickie Turnie; szlak żółty – prowadzący z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową, aż do schroniska; szlak niebieski – prowadzi na szczyt Kasprowego przez Halę Gąsienicową i schronisko Murowaniec; a także dwa szlaki czerwone – jeden prowadzi od strony Tatr z Kopy Kondrackiej, drugi zaś od strony Tatr Wschodnich z Przełęczy Zawrat. Obecnie region Kasprowego Wierchu jest najbardziej popularnym i odwiedzanym regionem polskich Tatr. Tłumy przemierzające te tereny powodują niestety przyspieszoną erozję gleby, której z kolei wyeliminowanie jest bardzo trudne i kosztowne. Ponadto turyści pozostawiają wiele niebiodegradujących śmieci, zaś kolejka ułatwiająca komunikację, niszczy roślinność wokół. Tym bardziej jest to niebezpieczne, iż w rejonie szczytu Kasprowego Wierchu botanicy znaleźli bardzo rzadkie gatunki roślin, które w Polsce występują wyłącznie w Tatrach i to tylko w niewielu miejscach.

Na stokach Kasprowego Wierchu wytyczone są dwie przestronne, szerokie trasy narciarskie, uznawane za najlepsze i najpiękniejsze w Polce. Są to: trasa Gąsienicowa i Goryczkowa. Ze względu na miejscowo stromy spadek, przeznaczone są one raczej dla narciarzy zaawansowanych. Najtrudniejsze bowiem fragmenty oceniane są jako bardzo trudne. Narciarze mniej zaawansowani, a chcący wypróbować swoje siły, na szczycie skorzystać mogą z pomocy instruktora.