Narty Kasprowy - Trasa Goryczkowa. Trasa na Hali Goryczkowej

Druga trasa to nartostrada Goryczkowa, poprowadzona ze szczytu Kasprowego Wierchu w kierunku północno zachodnim, do Doliny Goryczkowej pod Zakosy. Trasa ta, podobnie jak i zjazd Gąsienicowy, posiada przedłużenie, umożliwiające zjazd terenem reglowym aż do Kuźnic, a nawet do centrum Zakopanego, przy dużej ilości śniegu. Całkowita długość tej trasy wynosi około 5 kilometrów (w tym 1,5 w kotle i 3,5 nartostradą), natomiast różnica wysokości wynosi około 950 metrów. Trasa ta jest bardzo urozmaicona, przez co traktowana jest jako najpiękniejszą trasę w kraju. Jest ona trudniejsza od Gąsienicowej w kotle, zaś łatwiejsza na nartostradzie.

Trasa rozpoczyna się od szczytu Kasprowego Wierchu, skąd delikatnie w prawo prowadzi nad Dolinę Cichą. Następnie jest wąski i niebezpieczny zjazd do Przełęczy nad Zakosy. Potem jest skręt w prawo do zwężenia, zwanego Szyjką, a następnie odjazd w prawo i Leśnią przecinką dociera się na polanę, na której znajduje się dolna stacja wyciągu. Do nartostrady prowadzi z kolei skos w lewo na polanę, gdzie rozpoczyna się nartostrada. Początkowo prowadzi ona przez las, następnie dociera do tzw. Kolana, a potem po dwóch zakrętach w prawo i w lewo kończy się w Kuźnicach.

W celach transportowania narciarzy na szczyt, przy zakończeniu trasy głównej znajduje się dolna stacja wybudowanego w latach 1967-1969 wyciągu linowego, dwuosobowego, z którego korzystają zazwyczaj tylko narciarze, przez co czynny jest wyłącznie w sezonie zimowym. Długość tego wyciągu ma 1624 metry, a czas przejazdu nim w jedną stronę wynosi około 15 minut. W ciągu jednej godziny przejechać nią może maksymalnie do 730 osób. Ze względu na długie kolejki, na jakie napotkać można zazwyczaj przy kolejce kabinowej na Kasprowy Wierch, można skorzystać właśnie z wyciągu krzesełkowego z Doliny Goryczkowej, do którego dolnej stacji, w około 40 minut można dojść z Kuźnic zielonym szlakiem, a następnie drogą.

Kasprowy Wierch INFO - Narty, Trasa na Hali Goryczkowej
Kasprowy Wierch INFO - Narty, Trasa na Hali Goryczkowej
Kasprowy Wierch INFO - Narty, Trasa na Hali Goryczkowej