Zakopane

Zakopane to miasto polskie, położone na południu kraju, w odległości 23 kilometry od Nowego Targu, 106 kilometrów na południe od Krakowa oraz 112 kilometrów od Nowego Sącza. Nazywane jest ono zimową stolicą Polski, gdyż leży u podnóża Tatr i jako kurort przyciąga olbrzymie ilości turystów, spragnionych kontaktu z górami. Do Zakopanego dojechać można na różne sposoby. Wybierając własny środek transportu, skorzystać należy z drogi krajowej nr 95.

W Zakopanem także działa dworzec autobusowy, w którym kończą swój bieg autobusy realizujące połączenia autokarowe z licznych polskich miejscowości. W Zakopanem kończy się także torowisko, którym do miasta docierają pociągi różnych relacji, zarówno krótko, jak i dalekobieżne. Transport lotniczy jest także możliwy, jednakże wymaga on przesiadki. Najbliższy port lotniczy zlokalizowany jest w Krakowie Balicach, skąd dojazd autokarowy do Zakopanego trwa około półtorej godziny.

Do połowy dziewiętnastego wieku Zakopane było niewielką wioską, położoną wśród nieskazitelnej przyrody. Dopiero niejaki doktor Tytus Chalubiński wszystko zmienił, przez co nazywany jest często odkrywcą Zakopanego. Dzięki szybko rosnącej popularności, już w roku 1886 miasto to uzyskało status uzdrowiska i przez następne lata przyciągało nowych turystów, którzy nieustannie tam wracają po dzień dzisiejszy korzystając z bazy noclegowej i rekreacyjnej.

Niewątpliwą atrakcją Zakopanego i Tatr jest kolejka linowa na Kasprowy Wierch.

Willa w Zakopanem. Tradycyjny styl zakopiański

Zakopane - Kasprowy Wierch, Tatry, Atrakcje Zakopanego